Åsundens simsällskap
ÅSS ska vara en attraktiv klubb inom Ulricehamns kommun som riktar sig till alla barn, ungdomar och vuxna som vill lära sig och utveckla sin simning- och livräddningskunskap. ÅSS ska vara en aktiv tävlingsklubb som ska vara väl placerad på de tävlingar som klubbens ungdomar ställer upp i.
Vill du börja simma och bli en i gänget?
Anmäl dig/ditt barn här: Börja simma
OBS! Du behöver skapa ett konto hos oss som är personligt, ett för varje barn du tänker anmäla.
Efter anmälan placeras ni i vår kölista automatiskt. Vi återkommer när vi kan erbjuda en plats och då erbjuds "prova på sim" inför varje terminsstart för att våra tränare skall kunna placera ert barn i rätt simgrupp.
Vår förväntning på dig som förälder till simmande barn/ungdom
Åsundens simsällskap är en ideell föreningen och likt andra ideella föreningar skulle vi inte kunna bedriva vår verksamhet utan engagemang från våra medlemmar och framförallt från föräldrarna/vårdnadshavarna till våra idrottande barn och ungdomar. Föreningen vill att minst en representant, förälder, syskon, mor- eller farförälder, från varje familj som är aktiv i föreningen ställer upp på något sätt.
Vårt årliga ÅSS-race
En viktig del i vår verksamhet är möjligheten att kunna arrangera ÅSS-race på hemmaplan som oftast alltid infaller första lördagen i oktober. Det är en chans för våra egna simmare att tävla och möta andra simmare från vårt distrikt. En väl genomförd ÅSS-race med engagemang från föräldrar innebär att aktiva medlemmar inte behöver sälja lotter och dylikt under året då ÅSS-race är en viktigt inkomstkälla för föreningen. Därför önskar vi i föreningen att man på något sätt kan ställa upp innan/under/efter tävlingen som hjälp.